pondělí 13. října 2014

Zateplená taška na přepravku

Problém, jak přenést v zimě potkany v přepravce, řeší nejeden potkanář. Proto jsem se rozhodla zpracovat návod na kvalitní, funkční a hezkou zateplenou tašku na přepravku. Šila jsem ji na míru na přepravku Aladino medium, ale návod je možné použít na výrobu tašky snad pro jakoukoliv velikost a typ přepravky. I proto neuvádím témeř žádné míry, které by čtenáře mohly svazovat a zavádět.
Použitý materiál a pomůcky:Pevná látka z Ikea (cca 1.20 cm), termolín gramáž 180, PP popruh šíře 3 cm, 2 kovové půlkroužky, šňůrka s plastovou brzdou, suchý zip, popruh s karabinkami.
Nůžky, špendlíky (doporučuji dlouhé na patchwork), křída a samozřejmě šicí stroj a nitě. Byla jsem vděčna za to, že mám u šicího stroje "kráčející" patku, jelikož jsem prošívala poměrně dost vrstev materiálu a také termolin. Díky ní mi materiál neutíkal pod rukama.

POSTUP:V prvé řadě přeměříme správnost délky výztuhy a rovnou ji upravíme na požadovanou výšku přepravky. Bude se to později hodit. Necháme si menší rezervu, aby se přepravka do hotové tašky vlezla.

To stejné uděláme se šňůrkou, jistota je jistota :)

Podle výztuhy odměříme látku, musíme přitom zohlednit, jak široký bude stahovací lem.




Látku přiložíme, určíme si šířku tunýlku pro stahovací šňůrku a také šířku stahovacího lemu.  Pro kontrolu vložíme pruh termolinu a látku ustřihneme několik centimetrů pod ním.

Uprostřed ohybu si vyznačíme budoucí dírky pro šňůrky.

A prošijeme je s nástavcem na knoflíkovou dírku. Dírky rovnou opatrně prostřihneme nůžkami nebo párátkem.

Poté látku sešijeme po kratších stranách k sobě, vytoříme tak tunel. Použijeme jak rovný, tak entlovací steh, aby se látka nepárala.
TIP: v místě tunýlku pro šňůrku položte okraj látky a prošijte jej skrz, při protahování šňůrky tunýlkem se vám nestane, že by se zasekla zicherka.

Látku otočíme tak, abychom mohli dokončit tunýlek, stačí jej prošít podle dané linie, kterou jsme si určili ještě před sešitím konců látky k sobě. Vytvořeným tunýlkem protáhneme šňůrku pomocí větší zicherky.

Šňůrku stáhneme a zabrzdíme. Výslednou práci nasadíme na přepravku pro kontrolu, jestli jsme dobře zvolili šířku stahovacího lemu.

Poté stahovací lem vytovříme sešitím po dané lini, zároveň tím získáme hranu pro vložení zateplení.


Zateplení přišijeme podél hrany, ale také jej zajistíme na jeho koncích, ať se nám pak v tašce "nehne".
Vyrobili jsme tak tělo tašky, tu opět pro jistotu nasadíme na přepravku. Pokud je všechno v pořádku, spojíme prošitím všechny tři vrstvy, čímž opět zajistíme zateplení proti posunu. Ostřihneme přebytek látky cca 1 cm od švu.


Nyní je na řadě dno, u Aladinky stačí přepravku rozložit a obtáhnout křídou tvar.

Mezi dvě vrstvy látky vložíme zateplení, zašpendlíme a prošijeme.

Dno obstřihneme, přišpendlíme k tělu tašky a sešijeme. Je to trochu náročnější práce a je možné, že díly k sobě nebudou pasovat přesně. Mně nevyšly asi o jeden centimetr. Stačí vytvořit záhyb a ten sešít.
p21
Sešijeme díly k sobě, doporučuji celý spoj oentlovat, pokud jsme to již neudělali na obou dílech před sešitím. Celou dobu jsme pracovali s taškou otočenou na rub.
p22
Výsledek našeho snažení, otočeno na rub.

Nyní ušijeme klopu, je potřeba složit látku lícem k sobě a pod ni dát zateplení. Abychom docílili hezkého tvaru, použijeme hrníček a zakulatíme dolní rohy klopy. Látka je lícem k sobě, protože klopu šijeme po rubu.
TIP: pokud chceme mít přišitý suchý zip nebo zapínání tak, aby nebylo zvenčí patrné, musíme to udělat nyní. Doporučuji prošít látku i zateplení, je to pak pevnější. Volíme ten díl, který bude vevnitř.
Prošijeme podle linie rovným stehem a oentlujeme proti párání.

Obrátíme na líc a přežehlíme.

Po okraji zvenčí můžeme klopu ještě prošít, zpevní se.

Na klopu přišijeme suchý zip. Bohužel jsem neměla široký suchý zip, ale i s tenkým si lze jednoduše poradit.
TIP:  pokud nechceme, aby se nám suchý zip neustále motal do šátků a dalších věcí, na klopu přišijeme měkčí část zipu, háčky dáme na tělo tašky.

Určíme si linii pro klopu a přišijeme ji tímto způsobem.

Poté ji ohneme a znovu přešijeme, takto jsme elegantně a rychle vyřešili začištění klopy.

Do těla tašky vsuneme přepravku a podle vlastního citu předkreslíme křídou umístění uchou i suchého zipu. Můžeme si vypomoci pravítkem. Dáváme pozor, aby přepravka byla vložena správně.

Suchý zip umístíme dle citu.

Stejně jako klopu přišíváme i úchyty s kovovými půlkruhy a samotná ucha. Umístění uchou volíme s ohledem na klopu.



Taška je hotova, můžeme ji nosit jak za ucha, tak přes rameno. V druhém případě stačí ucha vložit pod klopu tašky. U tašky se dá samozřejmě zvolit i zapínání na sponu nebo jiný tip zapínání. Lze vyrobit ucho jen přes rameno napevno nebo jen ty do rukou, záleží na potřebách každého z nás.


 





Tak ať dobře slouží :)
atti

1 komentář: